اقدامات لازم جهت جلوگیری از آلودگی به باج افزار WannaCry

۱- از داده های خود پشتیبان تهیه کنید.

حواستان باشد که اگر روی هارد اکسترنال یا فلش یا مانند آن پشتیبان می­‌گیرید، حتما آن را از سیستم خود جدا کنید که در صورت آلودگی به ویروس، اطلاعات بکاپ خود را از دست ندهید!

۲- سیستم عامل خود را بروز کنید.

بدافزار  WannaCryحتی آخرین نسخه ویندوز را نیز آلوده می‌­کند؛ مگر اینکه آن را آپدیت کرده باشید. توصیه می‌شود. همه آپدیت‌­ها را نصب کنید، اما اگر قصد نصب همه آپدیت­ها را فعلا ندارید، حداقل آپدیت MS17-010 را نصب نمایید.

۳- از یک ضدویروس قوی و به روز جهت محافظت سیستم خود استفاده کنید.

اگرچه باج‌گیر WannaCryاز بهترین ضدویروس‌­ها نیز عبور می‌­کند، اما ضدویروس خوب ریسک آلودگی شما را کاهش می­‌دهد.

۴- در صورتیکه از اشتراک فایل ویندوز استفاده نمی‌کنید آن را غیرفعال کنید.

باج‌گیر WannaCry از مکانیزم Shared Folder ویندوز سیستم را آلوده می­‌کند. این مکانیزم برای دیدن و انتقال فایل درون شبکه به کار می‌­رود. بسیاری از کاربران خانگی (و حتی سازمانی) نیازی به فعال بودن این امکان ندارند.

۵- ویندوزهای قدیمی را کنار بگذارید.

اگر هنوز از ویندوز XP یا 2003 استفاده می­‌کنید، دست بجنبانید!  این نسخه­‌ها منسوخ شده­‌اند و دیگر آپدیت نمی­‌شوند. حتی ضدباج‌گیر پادویش روی این سیستم‌­ها فاقد مکانیزم داده‌­بان است و فقط از طریق مکانیزم محافظت اطلاعات خود می‌­تواند داده‌­های شما را حفظ کند. بنابراین این ویندوزها در معرض خطر جدی هستند.

۶​- فایروال خود را تست کنید.

اگر از مکانیزم Shared Folder استفاده نمی­‌کنید می­‌توانید آن را روی فایروال خود ببندید. برای این کار فرقی نمی­‌کند فایروال ویندوز باشد یا هر فایروال دیگری.

 

روش نصب آپدیت MS17-010

طبیعتا ما توصیه می­‌کنیم همواره همه وصله­‌های امنیتی را نصب کنید و بروز باشید. بهترین راه برای این کار این است که مکانیزم آپدیت خودکار ویندوز فعال باشد و کار کند. اما برای کاربرانی که ویندوزشان به اینترنت متصل نیست، یا به هر دلیلی آپدیت ویندوز را غیرفعال کرده‌­اند، روش زیر جهت نصب آپدیت و جلوگیری از آلودگی WannaCry توصیه می­‌شود:

۱- به صفحه MS17-010 در سایت میکروسافت مراجعه کنید.

۲- از جدول موجود در این صفحه، شماره نسخه ویندوز خود را با دقت انتخاب کنید.

مثلا اگر ویندوز ده دارید، بسته به 32 بیت یا 64 بیتی بودن سیستم و اینکه آپدیت 1511 یا 1607 هستید یا خیر باید بسته مناسب را انتخاب کنید. نسخه ویندوزتان را می‌توانید با زدن همزمان کلیدهای Win+R و اجرای برنامه msinfo32 ببینید.

اما اگر در مورد نسخه ویندوز خود شک دارید، می‌توانید چند آپدیت را دریافت کرده و امتحان کنید.

۳- بعد از پیدا کردن شماره نسخه ویندوز، روی آن کلیک کنید. (مثلا Windows 7 for 32-bit Systems Service Pack 1)

۴- در صفحه جدید یکباردیگر نام ویندوز خود را پیدا کنید و فایل مربوطه را دانلود کنید.

۵- سپس فایل را روی ویندوز خود نصب کرده و در صورت نیاز حتما سیستم را ریستارت کنید.

۶- توجه: آپدیتی برای ویندوزهای XP و 2003 وجود ندارد و این ویندوزها در معرض خطر هستند. تنها راه مقابله برای این ویندوزها بستن File Sharing ویندوز است که در ادامه می‌­آید.

 

روش بستن File Sharing ویندوز

راه درست این است که ویندوز خود را آپدیت کنید. اما برای کسانی که به دلیلی نمی­توانند آپدیت ویندوز را نصب کنند، بستن File Sharing یک گزینه موقت است. این کار بخصوص در مورد ویندوزهای XP و 2003 که آپدیتی برای آن‌ها وجود ندارد مفید است تا از آلودگی جلوگیری کند.

البته طبیعتا با این کار برخی قابلیت­‌های ویندوز را از دست خواهید داد، اما برای بسیاری از کاربران این قابلیت استفاده‌­ای ندارد. حتی اگر آپدیت را نصب کرده باشید بازهم اگر از مکانیزم اشتراک فایل ویندوز استفاده نمی­‌کنید، خوب است آن را خاموش کنید.

اما این مکانیزم چیست؟

این مکانیزم برای جابجا کردن فایل بین دو سیستم در شبکه استفاده می­‌شود. مثلا اگر می­‌خواهید از روی یک سیستم دیگر به فایل­‌های سیستم خود دسترسی پیدا کنید، استفاده از File Sharing یا Shared Folderاولین کاری است که به ذهن می­‌آید. همچنین این مکانیزم برای اشتراک گذاشتن پرینتر در شبکه نیز استفاده می‌­شود تا سایر رایانه­‌ها بتوانند از پرینتر سیستم شما استفاده کنند.

اگر هیچ یک از این‌ها را استفاده نمی­‌کنید، می­‌توانید File Sharing را به روش زیر غیرفعال کنید:

۱- برای ویندوز XP: به کنترل پنل ویندوز رفته و گزینه Network Connection را انتخاب کنید.

۲- برای ویندوزهای هفت به بعد: منوی استارت را باز کرده و دنبال گزینه View Network Connections بگردید و آن را باز کنید.

۳- در پنجره باز شده روی هر کارت شبکه فعال کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.

۴- در پنجره بعدی، گزینه File and Printer Sharing را غیرفعال کنید.

حواستان باشد که غیرفعال کردن یک گزینه موقتی است و باید سیستم خود را حتما بروز کنید.

ترفند
درباره نویسنده