فعال سازی Hibernate در ویندوز

Hibernate یا خواب زمستانی یکی از قابلیت های بسیار مهم سیستم عامل ویندوز میباشد که به کاربر خود اجازه خواهد داد تا در صورت نیاز به خاموش کردن کامپیوتر خود، صفحات مرورگر، اطلاعات در حال خواندن، نرم افزارها و سایر مواردی که کاربر قصد بستن آنها را ندارد بصورت باز نگاه داشته و کامپیوتر را خاموش نماید. این قابلیت یکی از قابلیت های بسیار بزرگ ویندوز میباشد. پس ار نصب ویندوز در لپ تاپ و یا کامپیوتر خود ممکن است به این موضوع پی برده باشید که گزینه Hibernate در آنها بصورت پیش فرض قرار داده نشده است!!! در این آموزش به چگونگی فعال سازی این قابلیت در ویندوز پرداخته شده است. با توجه به نسخه ویندوز خود آموزش فعال سازی را از گزینه های زیر مطالعه نمایید:

1. ابتدا پنل Power Options را با استفاده از یکی از روش‌های زیر باز کنید:

• برنامه Run را اجرا کنید (نحوه اجرا | کلیدهای ترکیبی WinKey + R) سپس عبارت powercfg.cpl را تایپ کرده و آن را اجرا کنید.

• کنترل پنل خود را باز کرده، سپس به بخش Power Options بروید (قسمت View by از سمت راست-بالای صفحه روی Category قرار نداشته باشد)

• از طریق منوی استارت، عبارت Power Options را تایپ کرده و آن را اجرا کنید.

اجرای Power Options از طریق دیالوگ Run

2. بر روی Change plan settings مربوط به گزینه فعال (در اینجا گزینه Balanced) خود کلیک کنید.

3. در پنجره باز شده بر روی Change advanced power settings کلیک کنید.

• فعال کردن هایبرنت

در پنجره باز شده، بر روی علامت + کنار شاخه Sleep کلیک کنید تا آن شاخه گسترده شود. سپس اینکار را بر روی شاخه Allow hybrid sleep نیز انجام دهید و در نهایت برای فعال کردن هایبرنت، مقدار Setting آن را به Off تغییر داده و بر روی OK کلیک کنید.

• غیرفعال کردن هایبرنت

در پنجره باز شده، بر روی علامت + کنار شاخه Sleep کلیک کنید تا آن شاخه گسترده شود. سپس اینکار را بر روی شاخه Allow hybrid sleep نیز انجام دهید و در نهایت برای غیرفعال کردن هایبرنت، مقدار Setting آن را به On تغییر داده و بر روی OK کلیک کنید.

منبع : http://bytegate.ir/%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84-%DB%8C%D8%A7-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AA-%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%88%D8%B2-7/

در ابتدا به بخش پاور ویندوز برای نشان دادن عدم فعال بودن این گزینه مراجعه خواهیم کرد.

حتما قبلا نسبت به خاموش کردن، ری استارت کردن و یا استفاده از حالت خواب (Sleep) اقدام کرده اید بنابراین نیازی به توضیح بیشتر برای مراجعه به بخش Power نخواهیم داشت و تنها توسط تصویری از این بخش، عدم فعال بودن این گزینه را برای شما به تصویر خواهیم کشید.

حال چگونه باید این گزینه را در قسمت پاور گنجانید تا بتوان از آن به آسانی استفاده نمود؟

برای این کار طبق یکی از این روش ها عمل نمایید:

روش اول اگر قصد فعال کردن این گزینه در لپ تاپ خود را دارید: بر روی آیکون باتری که در نوار زیرین ویندوز (Taskbar) قرار داده شده است کلیک کنید.

حال با باز شدن پنجره مربوط به این آیکون، گزینه More Power options را انتخاب نمایید تا پس از انتخاب این گزینه پنجره Power Options باز شده و در دسترس شما قرار گیرد.

روش دوم اگر قصد فعال کردن گزینه Hibernate در یک پی سی (PC) را دارید از این روش استفاده نمایید:

نکته: این روش در انواع لپ تاپ نیز کاربرد دارد.

ابتدا به کنترل پنل (Control Panel) سیستم عامل بروید. با ورود به بخش کنترل پنل (در صورتی که قبلا نحوه نمایش گزینه های این بخش را تغییر نداده باشید) بصورت زیر نمایش داده خواهد شد.

در این صفحه بر روی فلش کوچک روبروی گزینه View by کلیک کنید (طبق تصویر بالا) و با باز شدن کادر زیر مجموعه های آن گزینه Large Icon را انتخاب نمایید.

با انتخاب گزینه Large Icon گزینه های موجود در پنجره کنترل پنل بصورت تصویر زیر تغییر خواهد کرد.

حال گزینه Power Options را یافته و با کلیک بر روی آن، آن را انتخاب کنید.

در صورتی که یکی از روش های بالا را پیگیری کرده و مراحل آن را به درستی انجام داده باشید پنجره ای با نام Power Options (تصویر زیر) باز خواهد شد.

در این پنجره بر روی گزینه choose what the power buttons do کلیک کنید. با انتخاب این گزینه پنجره ای جدید با نام System Settings باز خواهد شد.

در این پنجره گزینه Change setting that are currently unavailable را انتخاب نمایید.

پس از انتخاب این گزینه، پنجره ای جدید باز خواهد شد که از نظر ظاهری و گزینه ها به پنجره ای که در مرحله قبل برای شما باز شده بود یکی میباشد. در قسمت پایینی این پنجره ناحیه ای با نام Shutdown settings قرار داده شده است.

با استفاده از اسکرول کناری این پنجره به قسمت پایینی آن مراجعه نمایید.

در این ناحیه همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید گزینه ای با نام Hibernate قرار داده شده است و چک باکس کناری آن در حالت بدون تیک قرار دارد. برای فعال نمودن Hibernate کافیست با کلیک درون چک باکس کناری این گزینه آن را تیک دار نمایید.

در نهایت برر وی گزینه Save Changes کلیک کنید تا تنظیمات انجام شده و تغییرات صورت گرفته شده ذخیره گردند.

نکته: در این ناحیه گزینه های دیگری چون turn up fast startup ، Sleep و Lock قرار دارند که با کلیک بر روی چک باکس هرکدام از این گزینه ها میتوانید آنها را فعال و یا غیر فعال نمایید.

تا این لحظه توانسته اید گزینه Hibernate را با موفقیت فعال نمایید، پس با مراجعه به گزینه Power (مسیر خاموش کردن کامپیوتر) مشاهده خواهید کرد که گزینه Hibernate در کادر این گزینه پدیدار شده و برای استفاده در دسترس قرار گرفته است.

در صورتی که قصد حذف دوباره این گزینه از Power را دارید کافیست مراحل بالا را یکبار دیگر طی نموده و تیک گزینه Hibernate را بردارشته و اقدام به ذخیره سازی تغییرات نمایید.

 

منبع: http://digital-art.ir/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-hibernate-%D8%AF%D8%B1-%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%88%D8%B2-8-%D9%88-8-1/

پس از کلیک بر روی دکمه Start، در قسمت جستجو عبارت Power Options را جستجو نموده و بر روی Power Options موجود در Control Panel کلیک کنید.

(لازم به ذکر است در صورتی که از لپ‌تاپ استفاده می‌‌کنید، با کلیک بر روی آیکون باتری در محیط System Tray نوار تسکبار نیز می‌‌توانید به Power Options دسترسی پیدا کنید)

حال در قسمت سمت چپ پنجره Power Options بر روی Choose what the power buttons do کلیک کنید.

سپس بر روی Change settings that are currently unavailable کلیک نمایید.

اکنون به پایین پنجره رفته و تیک گزینه Hibernate را فعال کنید. سپس روی Save changes کلیک کنید.

اکنون در صورتی که در منوی Start بر روی Power کلیک کنید Hibernate را خواهید دید.

 

یک روش برای فعال سازی گزینه Hibernate در انواع ویندوزها استفاده از خط فرمان است. برای اجرای این خط فرمان لازم است برنامه CMD را به صورت ادمین اجرا کنید.

بعد از اجرای این برنامه کد زیر را در آن تایپ و اینتر را بزنید:

powercfg.exe -h on

در اکثر موارد این دستور باعث فعال شدن این گزینه خواهد شد. البته در صورتی که درجه امنیتی ویندوز روی حداکثر باشد احتمال اجرا نشدن این دستور وجود دارد.

ما این دستور را در یک فایل قابل اجرا در ویندوز ذخیره کرده ایم که شما می توانید آن را از طریق لینک زیر دانلود کرده و بعد از باز کردن فایل فشرده، اجرا نمایید. توجه داشته باشید که برای اجرای این فایل روی آیکون ان راست کلیک کرده و گزینه Run as Administrator را انتخاب نمایید. مانند تصویر پایین.


دانلود فایل فعال سازی گزینه Hibernate

 

ویندوز, ترفند, Hibernate
درباره نویسنده

سایت معاونت فناوری اطلاعات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)