در حال بارگذاري صفحه...
اخباري براي نمايش درج نشده است.
برای مشاهده دیگر سامانه‌ها بايد وارد پورتال شويد.


ورود به پورتال

مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) جهت ارائه خدمات در زمينه‌هاي مختلف آموزشي، پژوهشي، اداري و مالي سامانه‌هاي متعددي را راه‌اندازي نموده‌است. اين سامانه‌ها از يک سيستم کاربري مرکزي بهره برده و کاربران اين سامانه‌ها مي‌توانند با يکبار ورود به سامانه اصلي که پورتال خوانده مي‌شود، از تمام سامانه‌ها استفاده نمايند.
تمامي کارمندان و دانش‌پژوهان و اساتيد مؤسسه که حداقل يکبار با مؤسسه در زمينه‌هاي مختلف همکاري داشته‌اند،‌ در پورتال مؤسسه عضو مي‌باشند.
اعضاي پورتال در صورت فراموش نمودن نام کاربري و رمز عبور مي‌توانند به اين صفحه مراجعه يا با شماره تلفن 02532113412 در ساعات اداري تماس حاصل فرمايند.

مراکز وابسته

هفته‌نامه پرتو سخن
همزمان با گسترش هجمه عليه ارزش‌هاي اسلام و انقلاب در سال‌هاي 76 و77 خلأ نشريه‌اي احساس مي‌شد كه هم دغدغه دين و نظام اسلامي داشته باشد و هم از لحاظ فكري و نظري بتواند در مقابل افكار انحرافي و ضد ديني در حال گسترش بايستد و از آرمان‌هاي اسلام و انقلاب دفاع كند. بر اين اساس و به همت جمعي از دلسوزان ، هفته نامه پرتو سخن پا به عرصه مطبوعات گذاشت . اين نشريه از بدو انتشار همه تلاش خود را براي انجام رسالتي كه بردوش داشت بكار بست و افتخار دارد در اين مدت ضمن رعايت موازين شرعي و قانوني هرگز مصالح اسلام و انقلاب را فداي مصلحت افراد و احزاب نكرده است. پرتوسخن به صاحب امتيازي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در عرصه‌هاي فرهنگي، سياسي، اجتماعي و اقتصادي فعاليت دارد و به صورت هفتگي در سراسر کشور توزيع مي‌شود. آدرس وب سایت هفته‌نامه پرتوسخن به نشانی http://www.partosokhan.ir می‌باشد که علاوه بر جدیدترین شماره هفته نامه از بخشهای متنوع دیگری از جمله اخبار، مقالات شماره‌های پیشین هفته نامه و... نیز برخوردار است
دفتر پژوهش های فرهنگی قم

با تشديد تهاجم سنگين و بي امان مهاجمان فرهنگي به مباني و ارزش هاي ديني و اعتقادي و تخريب دين و انقلاب و تلاش جهت جهاني سازي ايدئولوژي غربي و بيانات مسئوليت برانگيز مقام معظم رهبري ، بيش از پيش شناسايي و برقراري ارتباط بين نيروهاي ارزشي و همسو را جهت مقابله اصولي و فراگير با اين تهاجمات امري اجتناب ناپذير مي نماياند . از اينرو حسب الامر مقام معظم رهبري«ادام الله ظله » در تاريخ 02/05/1379 دفتر پژوهشهاي فرهنگي با رياست حضرت آيت الله مصباح يزدي (حفظه الله ) كار خود را شروع و دو هدف اصلي را دنبال نمود.

 

اهداف، سیاستهای، ضرورتها و تاریخچه دفتر پژوهشهای فرهنگی در بیان حضرت آیت الله مصباح یزدی:

آنچه انگيزه اصلى تشكيل اين دفتر به نام «دفتر پژوهشهاى فرهنگى» شد و بعد هم اين‏گونه فعاليت‏ها و نشست‏ها؛ اين بود كه مدت‏ها است به خصوص بعد از رحلت حضرت امام قدس‏سره احساس مى‏شد كه تدريجا، دست‏اندركاران، اعم از مسؤولين رسمى و ساير كسانى كه نقشى در فعاليت‏هاى سياسى كشور دارند، از مسير اصلى انقلاب، كمابيش دارند زاويه باز مى‏كنند و به سمت و سوهاى ديگرى مى‏روند. اين چيزى بود كه حضرت امام قدس‏سره پيش‏بينى فرموده بودند و هميشه اظهار نگرانى مى‏كردند؛ در وصيتنامه‏شان و ساير بياناتشان هم دلسوزانه روى اين مسأله تكيه مى‏كردند كه مبادا انقلاب، دست نامحرمان و نااهلان بيفتد و بعضى از گروهها را هم اسم مى‏بردند.

دانشگاه فرهنگ و معارف اسلامي

دانشگاه فرهنگ ومعارف اسلامی با توجهات خاصه حضرت ولي عصر(عج) و با بهره‌مندي از تجربه سه دهه فعاليت علمي و پژوهشي و نیز توصيه‌ها و پيگيري‌هاي مجدانه رياست محترم این مؤسسه حضرت آيت الله مصباح يزديحفظه‌الله، در حوزه علوم انساني و به‌منظور ارتباط دوسویه با طیف وسیعی از فراگیران در سال 1386 تأسيس شد تا با استفاده از ظرفیت‌های فراوان فرهيختگان دين‌مدار به تبيين انديشه‌هاي ناب ديني و اسلامي و مقابله با شبيخون فرهنگي استکبار جهاني بپردازد. بنابراین با توجه به امکانات فراهم آمده به وسيله شبکه جهاني اينترنت و ویژگی‌ها و قابلیت‌های این شبکه فراگیر، اين فرصت فراهم است تا به حجم وسيعی از نيازهای مخاطبان و علاقه‌مندان به فراگيري انديشه‌هاي ناب ديني و علوم اسلامی توجه کنيم و هر کس را در هرجا و هر زمان، سيراب سازيم و به پرسش‌هاي او به بهترين شکل ممکن پاسخ دهيم.

انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)

انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) جهت گسترش اسلام و تشيع از طريق نشر روزآمد فرهنگ اسلامي و معارف تشيع و تعاليم اهل بيت(عليهم‌السلام) و خنثي‌سازي هجمه‌هاي جهاني عليه اسلام و دفاع معقول و مستدل در برابر شبيخون فرهنگي دشمنان اسلام، هم‌چنين به‌منظور ارتقاي سطح دانش حوزه و دانشگاه و ساير اقشار جامعه، با انتشار كتب علمي و تخصصي و محصولات فرهنگي، با اهداف و وظايف ذيل به فعاليت مي‌پردازد.

وظايف و اختيارات انتشارات به شرح ذيل است:

1. چاپ و نشر آثار علمي استادان و محققان مؤسسه.

2. چاپ و نشر و توزيع كليه محصولات علمي و فرهنگي و نيز تهيه و توزيع نرم‌افزارهاي اسلامي در راستاي سياست‌ها و اهداف مؤسسه.

تبصره: چاپ و نشر آثار مذکور در دو بند فوق منوط به تأييد شوراي كتاب مؤسسه مي‌باشد.

3. چاپ و نشر نشريات مؤسسه بنابر درخواست شوراي هماهنگي نشريات.

4. جذب تسهيلات و خريد کتاب‌هاي مورد نياز مؤسسه.

تبصره: انتشارات مي‌تواند کتب مورد نياز استادان و دانش‌پژوهان را به صلاحديد مؤسسه تأمين و ارايه كند.

5. شركت در نمايشگاه‌هاي كتاب.

6. تبادل و بازاريابي براي كتب و نشريات مؤسسه.

دايره‌المعارف علوم عقلي اسلامي

با توجه به نقش اساسي انتقال معارف اسلامي در رشد اسلام و گسترش فرهنگ ديني و پذيرفته شدن باورهاي آن، اهميت اثري جامع كه بتواند فرهنگ عظيم اسلامي را بهتر معرفي ­كند امري غيرقابل ترديد است. نظر به اينکه اسلام بر ضرورت توسعه دانش تأکيد بي‌نظير داشته و معارف اسلامي به ويژه در مذهب شيعه به صورت مستقيم و غيرمستقيم بر انديشه‌هاي بنيادين و باورهاي عميق­ عقلي مبتني است، سنگ زيرين حركت در جهت معرفي اين فرهنگ، فراهم آوردن اثري جامع است كه معرف انديشه‌هاي بنيادين اسلام باشد.

تأمين اين هدف، تنها به وسيله دائرةالمعارفي در علوم عقلي اسلامي انجام مي پذيرد كه به صورت تخصصي و عميق در حوزه اين علوم به جمع‌آوري و تنظيم حاصل انديشه‌هاي عالمان بزرگ اسلامي در طول تاريخ بپردازد.

مراد از علوم­ عقلي اسلامي، دانش­هايي مرتبط با حوزة معارف اسلامي است كه با روش عقلاني به بررسي مباحث خويش ميپردازند، منطق، فلسفه، كلام، عرفان و بخش­هايي از علم اصول و زيرشاخههاي اين علوم، مصاديق روشن آنها است امّا علوم نقلي، علوم تجربي و رياضيات خارج از آن حوزه به ­حساب مي­آيد.

اين مركز در سال 1380 به عنوان مركزي مستقل با ساختاري متناسب با هدف فوق، در مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)تحت اشراف حضرت علامه آيتالله استاد مصباح يزدي(مدظله)تأسيس و كار خود را آغاز نمود.

 

انجمن فارغ التحصیلان موسسه

یكي از نگراني‎هايي كه همواره مسئولان دانشگاهي و مراكز علمي كشور با آن مواجه بودند قطع ارتباط دانشجويان و دانشپژوهان آن مراكز علمي و دانشگاهي بعد از فارغالتحصيل شدن شان بوده. اين امر مسئولان دانشگاهي را به چاره جويي واداشت و اقداماتي كشوري صورت گرفت.

نتيجة آن تلاش ها و چاره‎جويي‎ها مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي است كه در تاريخ 22 خرداد 1375 نحوة تاسيس انجمن هاي فارغ التحصيلي براي استمرار ارتباط دانشگاه و فارغالتحصيلان بود كه تيرماه همان سال به وزارت فرهنگ و آموزش عالي وقت ابلاغ گرديد.

همينطور يكي از معضلاتي كه مسئولان مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) را به عنوان يك مركز علمي دانشگاهي و حوزوي به چاره جويي وا مي‌داشت قطع ارتباط فارغ‌التحصيلان آن بود.

پس از شور و مشورت هاي فراوان، سرانجام اين مسأله با عنايت و راهنمايي‌ استادان بزرگوار، به ويژه حضرت آيت الله مصباح يزدي دامت بركاته، با تشكيل انجمن فارغ‌التحصيلان مؤسسه در سال 1377، تا حدودي برطرف گرديد.

انجمن فارغ التحصیلان موسسه از سال 1377 شروع به كار كرد و بعد از برگزاري يك نشست در سال 77 يعني در سال 78 براي صدور مجوز قانوني و رسمي جهت ثبت انجمن نامه نگاري‌هايي صورت گرفت. و سرانجام در آبان ماه 1380 ، خبرصدور مجوز فعاليت براي تشكل سياسي (انجمن فارغ التحصيلان مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني ره) در روزنامه‎ها به چاپ رسيد.

سپاس خداى را كه زحمات بيشائبه مسئولان و اساتيد معظم به ثمر نشست و با تاسيس مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(ره) اين حركت فرهنگى بطور متمركز سرعت و گسترش بيشترى يافت و اكنون جمع كثيرى از فضلاى فارغ‌التحصيل به عنوان ميوه‌هاى اين برنامه در عرصه‌هاى گوناگون فرهنگى و اجتماعى حضورى فعال دارند. بر همه نعمت‌هاى او سجده شكر بجا مى‌آوريم و از او يارى مى‌طلبيم كه ما را همچنان پاسدار حرمت خون شهيدان و شكرگزار همه نعمت‌هاى خود قرار داد.ثبت‌نام
آقاي   خوش آمديد.

اطلاعات کاربري:
شماره كاربري:
آخرين ورود: